شورای نظارت بر اسباب بازی: اسپینرها شیطانی اند – بازی کامپیوتری

روزنامه قانون: «قانون بچه‌ها» به سراغ محمدحسین‌فرجو، مشاور دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب بازی رفت تا درخصوص طراحی و ساخت اسباب بازی‌ها و چگونگی مد شدن یک نوع اسباب بازی خاص، مانند اسپینر به گفت‌وگو بنشیند
این مهم درخصوص اسپینر نیز صادق است چراکه حواس شخص را به سمت خود جلب و به قولی ذهن او را منحرف می‌کنداما آنچه درخصوص اسپینر ما را متعجب کرده‌ این است که اسپینر تور زمینی یزد پارا فراتر گذاشته و این روزها اسپینرهایی با تزیینات نگین و جواهرات مصنوعی رنگارنگ وارد بازار شده‌اند که مخصوص خانم‌هاست.

اسباب بازی در واقع، ابزاری است که می‌تواند به کودک برای بهتر شدن فرآیند بازی کمک کند یا آنکه از آن اسباب برای طراحی بازی یا فضای بازی استفاده کند.

درست است که امروزه با ورود اسباب‌بازی‌های دیجیتال، شاهد گسترش بازار بازی هستیم که به‌طبع قوت تخیل و تجسم تور پکن نوروز 97 کودکان را تغییر می‌دهداما این امر در کلانشهرها نمود دارد و اگر نگاهی کلی به شهرستان‌ها و سایر استان‌های کشور داشته باشیم متوجه می‌شویم که هنوز کودکان به دور و بر خود نگاه می‌کنند و از آنچه موجود است، بهترین استفاده را می‌برند.

از این رو «قانون بچه‌ها» به سراغ محمدحسین‌فرجو، مشاور دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب بازی و یکی از داوران سومین جشنواره ملی اسباب‌بازی رفت تا درخصوص تور ارزان فرانسه طراحی و ساخت اسباب بازی‌ها و چگونگی مد شدن یک نوع اسباب بازی خاص، مانند اسپینر به گفت‌وگو بنشیند. دبیری شورای نظارت بر اسباب‌بازی، تدریس و… از دیگر فعالیت‌هایی است که در کارنامه فرجو به چشم می‌خورد.

تعریفی که می‌توان درخصوص اسباب بازی ارائه داد چیست؟

مدتی است شاهد حضور و گسترش برخی اسباب‌بازی‌ها و به نوعی مد شدن آن‌ها در جامعه هستیم. یکی از بارزترین مثال‌ها کفپوش پلی یورتان در این حوزه، اسپینر ها هستند. چگونه است که یک اسباب بازی این‌گونه در بازار ارائه و تبدیل به مد می‌شود؟

چند ماه است که شاهد افزایش واردات اسپینر به‌خصوص از فرودگاه امام خمینی (س) هستیم، چراکه اسپینر به لحاظ حجم کوچک و جابه‌جایی آن برای تجار بسیار ساده‌است.
اگر به‌خاطر بیاورید، زمانی نیز شاهد استقبال عموم جامعه از «یویو» بودیم و این وسیله بازی دست عموم جامعه تور سریلانکا نوروز 97 از کوچک تا بزرگ دیده می‌شد. این امر درخصوص تعدادی از اسباب بازی‌های کوچک اتفاق افتاد چنانکه در یک دوره زمانی، شاهد اوج گسترش آن بودیم و سپس، آرام آرام از اقبال مردم نسبت به آن کاسته شد. این امر درخصوص اسپینر نیز صدق می‌کند.

در این مدت نیز شاهد آن بودیم که اقلام متعددی از اسپینرها، توسط گروه‌های شیطان‌پرست و صهیونیست طراحی شدند و حتی طراحی برخی اسپینرها بر مبنای لوگو و نمادهای بلیط ارزان هواپیما این گروه‌ها بود.

مدتی پیش شاهد برگزاری سومین جشنواره ملی اسباب‌بازی بویدم. برگزاری چنین جشنواره‌هایی تا چه اندازه در معرفی و طراحی اسباب بازی‌های مناسب کودکان موثر هستند؟

درواقع می‌توان از توزیع اسپینر در بازار به عنوان حمله ملخ‌ها یادکرد. متاسفانه وقتی چنین موج‌هایی در یک جامعه شکل می‌گیرد، سودجویان سعی می‌کنند با چنین وسایلی مرام و مسلک قیمت تور روسیه خود را از طریق گنجاندن لوگو، شکل و تصاویر همسو با عقایدشان به مخاطب منتقل کنند.

از این‌رو است که شاهد ساخت و طراحی ست آشپزخانه توسط طراحان اسباب‌بازی هستیم. بخشی از این وسایل برای بازی خاصی طراحی و برخی دیگر مانند عروسک و ماشین، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که توسط کودک به بازی گرفته شوند.

هرچند تعریفی که ارائه دادید می‌تواند حوزه اسباب بازی را در بر بگیرد قیمت تور اردبیل اما باتوجه به حضور تکنولوژی در زندگی امروز، تعاریفی که درخصوص اسباب بازی ارائه می‌شود پا را از عروسک، ماشین و وسایل آشپزخانه فراتر گذاشته‌؛ به نظر شما، نگاه کودکان امروزی به اسباب‌بازی مانند آن چیزی است که در گذشته تعریف می‌شد؟

آن‌گونه که سازندگان اسپینر ادعا می‌کنند، چرخش دورانی آن سبب کاهش استرس می‌شود. این درحالی است که افرادی که استرس دارند به‌طور معمول به کاری تور مراکش به صورت مستمر می‌پردازند برای مثال آدامس می‌جوند.

بسیار اتفاق افتاده که بچه‌ها را مشغول بازی با وسایل آشپزخانه دیده‌ایم، اگرچه هدف از ساخت وسایل آشپزخانه، آماده سازی موادغذایی است، نه بازی بچه‌هااما از آنجایی که مورد استقبال کودکان قرار می‌گیرد ( به نوعی دخترها از این طریق مسئولیت نقش مادر را بازی می‌کنند) برای آن‌ها به نوعی اسباب‌بازی تبدیل می‌شود.

در کنار آن شاهد قیمت تور مسکو توزیع اسپینرهایی هستیم که نورانی هستند یا LED دارند، صدا و صوت پخش می‌کنند و حتی مموری می‌خورند و … با این وجود به گفته یکی از مسئولان شرکت بازرسی، نقطه اوج اقبال جامعه نسبت به اسپینر رو به کاهش و احساس می‌شود، بازار اشباع شده‌است.

حتی از وسایل ساده‌ای مانند قوطی کبریت نیز اسباب بازی‌ می‌سازند و آن‌را تبدیل به ماشین یا کامیون می‌کنند. گاهی نیز با چوب کبریت‌ها، به حصاربندی تور هوایی مشهد و درست کردن گاراژ می‌پردازد.

فراموش نکنیم که هرچه بچه‌ها با اسباب بازی‌های متنوع‌تری بازی کنند، حوزه شناختی و مهارت‌های‌شان توسعه پیدا می‌کند و کشوری که سرانه استفاده از اسباب بازی آن بالا باشد، کودکانش تجارب بیشتری اندوخته‌اند.

نیاز است تا در طول سال شاهد برگزاری چندین نمایشگاه اسباب بازی باشیم. چراکه این حوزه مخاطبان بسیار زیادی دارد و باید به چارتر کیش نیازشان پاسخ داد.

یکی از نیازهای مهم و اساسی کودک، نیاز به بازی و اسباب‌بازی است. بازی برای کودک مانند آب برای ماهی به‌شمار می‌رود. کودک بدون بازی نمی‌تواند به رشد متعادل و سازنده برسد. اسباب بازی شوق زیستن را در وجود کودک بر می‌انگیزد و موجب پرورش قوای جسمی، ذهنی، روانی، عاطفی و اجتماعی او می‌شود.

اگر بخواهم این تعریف را کامل‌تر کنم، می‌توان با مثالی این مهم را بیان کرد.

روزنامه تور استانبول نوروز 97 قانون: «قانون بچه‌ها» به سراغ محمدحسین‌فرجو، مشاور دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب بازی رفت تا درخصوص طراحی و ساخت اسباب بازی‌ها و چگونگی مد شدن یک نوع اسباب بازی خاص، مانند اسپینر به گفت‌وگو بنشیند.
برگزاری جشنواره اسباب‌بازی، موضوعی است که مصوبه آن در سال 78 امضا شد اما تنها سه سال است که شاهد برگزاری این جشنواره هستیم. با این وجود، شاهد حرکتی کند تور ویتنام نوروز 97 در روند معرفی طراحان برتر اسباب بازی و حضور آن‌ها در بازار هستیم .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *